Informacje podstawowe
Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym mającym na celu dofinansowanie
do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Ubiegając się o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy spełnić następujące warunki:
- posiadać tytuł prawny do zajmowanego lokalu (osoby bez tytułu prawnego mogą starać się o dodatek mieszkaniowy, jeżeli oczekują na dostarczenie przysługującego lokalu zamiennego lub socjalnego),
- w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód brutto na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 175%kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym ( 1925,00 zł) lub 125% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym (tj. 1375,00 zł) , obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Jeżeli dochód jest nieco wyższy, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę. Od dnia 1.03.2019 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1 100 zł.
- maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu, która uprawnia do korzystania z dodatku mieszkaniowego:
- dla 1 osoby do 45,50 m2
- dla 2 osób do 52,00 m2
- dla 3 osób do 58,50 m2
- dla 4 osób do 71,50 m2
- dla 5 osób do 84,50 m2
- dla 6 osób do 91,00 m2
W przypadku zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.
W przypadku, gdy w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m2.
Wymagane dokumenty
- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,
- deklaracja o dochodach za okres trzech miesięcy,
- zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach w trzech ostatnich miesiącach wszystkich członków gospodarstwa domowego (np. zaświadczenie z pracy, odcinki wypłat renty, emerytury lub zaświadczenie ZUS itp.),
- aneks określający aktualną wysokość czynszu,
- książeczka opłat czynszowych,
- ostatni opłacony rachunek za energię elektryczną (w przypadku braku w lokalu centralnie ciepłej wody, centralnego ogrzewania lub gazu).
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi
na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
- 15% (20%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 1-osobowym,
- 12% (15%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2-4 osobowym,
- 10% (12%*) dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym
* jeśli średni miesięczny dochód jest równy lub wyższy niż 150 proc. kwoty najniższej emerytury ale nie przekracza 175 % tej kwoty – w gospodarstwie jednoosobowym albo waha się w granicach 100% – 125 % kwoty najniższej emerytury.